Classified in categories

STANDARD T-SHIRTS
MiG-19
name:MiG-19 "Křemen"
price:20,00 €
type:T-shirt
producer:GI2000
pcs on stock:0
grammage:150g/m2
color:light gray
Unluckily this goods is sold out.
Miroslav Křemen
   Letošní podzim je ideální příležitostí vzpomenout na osobnost Pana Pilota Miroslava Křemena.
Je to jednak 85. výročí od jeho narození, 65. výročí od jeho nástupu do LVA a konečně 55. výročí, kdy se z úspěšného vojenského stíhacího pilota stává zkušební pilot vodochodského Aera.  
   Rodák z Buštěhradu u Kladna se na životní dráhu pilota začal připravovat ještě jako student Vyšší průmyslové školy a letec v aeroklubu. V létě r. 1949 nastoupil do Letecké vojenské akademie v Hradci Králové a po dvou letech byl 30.6.1951 vyřazen jako poručík letectva. Jako čerstvý pilot začínal v Plzni na „Mezcích“.  Počátkem r. 1952, po té co absolvoval v Proudovém výcvikovém středisku letectva přeškolení se jeho působištěm coby stíhacího pilota stává Žatec. Tamní letiště je nejen nejblíže jeho rodnému kraji, ale v té době patřily žatecké letecké pluky k těm, kde to “nesmrdělo“ nudou …
Nastoupil k 15. leteckému stíhacímu pluku, ale protože tam byly “velitelské posty“ obsazeny, byl přeložen k nově zřízenému „sedmnáctému“. Nakonec se k „patnáctce“ stejně vrátil a tam se dostal na štábní funkci jako zástupce Oldřicha Palduse. Jejich kamarádství vyvrcholilo vznikem akrobatické trojky, s níž (spolu s kapitánem Aloisem Burdou) excelovali poprvé na leteckém dni u příležitosti Dne letectva 4. září 1955 na Ruzyni. V listopadu 1956 byl “převelen“ jako zástupce vojenské správy do Vodochod, kde zkoušel a přebíral nové letouny MiG-15bis. Již jako “externista“ se stal členem akrobatické “trojky od patnáctky na patnáctkách“ při slavném vystoupení “Modrých šípů“ 1. září 1957 v Cottbusu (bývalá NDR). Krátce létal v Chocní jako tovární pilot a od listopadu 1959 zahájil dlouhou a úspěšnou dráhu zalétávacího pilota ve Vodochodech. Skutečným “křtem“ v jeho nové profesi se stává v roce 1960 MiG-19. Zalétával nové i generálkované letouny. Mimo tohoto typu dále několik stovek “Delfínů“, dlouhou řadu MiGů 21F-13, Su-7 po generálních opravách a také L-39.
Leteckou dráhu ukončil v roce 1987. Zemřel 27. října 1989.
 
Text: Stanislav Vystavěl 
Doporučujeme ke čtení: Miroslav Křemen, Cesty života leteckého, Svět křídel